Pis Su Tesisatında Kaçak Nasıl Bulunur?

Pis Su Tesisatında Kaçak Nasıl Bulunur? 7 Çözüm

Atık su tesisatında kaçak durumu, başta kaçağın yaşandığı hane olmak üzere komşuları da ciddi şekilde etkilemektedir. Eğer pis su tesisatında kaçak olduğundan şüpheleniyorsanız ya da alt komşunuzun tavan kısmında su damlama, boyanın renk değiştirmesi, küflenme gibi durumlar varsa mutlaka en yakın tesisatçıya başvurmanız gerekir.

Pis Su Tesisatında Kaçak Nasıl Bulunur? 7 Çözüm önerimizi okuduktan sonra bireysel çözümler dışında profesyonel destek almak isterseniz Yoncu tesisatı arayınız. Yoncu tesisat bu tip su kaçağı ve tıkanıklık işlerinde özel cihazları ile adrese gelir ve kırmadan net çözümler sunar.

Atık Su Tesisatında Kaçak Bulma Adımları

Özellikle gelişen teknolojiyle birlikte artık günümüzde atık su ya da temiz su borularındaki çatlak, kaçak veyahut tıkanıklık gibi problemler kolayca tespit edilip çözüme kavuşturulabilmektedir. Binanın içerisinde yer alan ve ulaşamadığımız bu tesisata, çeşitli araçlar kullanılarak kameralı ve kolay bir şekilde tespit işlemi sağlanır.

Atık su tesisatında kaçak bulma işlemi sadece konutlara özgü değildir; işyerleri, fabrikalar, ana gider boruları ve şehir şebekelerinde de yine bu sistem kullanılmakta. Tüm tesisata müdahale etmeden sadece problemi yer tespit edilerek, müdahale edilmektedir.

Atık Su Tesisatında Kaçak Bulma Adımları

 1. İlk olarak tesisatçı, sorunu yaşayan ev ya da işyeri sahibinden gerekli bilgileri almalıdır. Bu sorunun ilk aşamada bulunması için önemlidir.
 2. Tahmini yer belirtileri yapıldıktan sonra ilk olarak basınç işlemi sağlanır.
 3. Hat üzerinde bulunan tüm vanalar kapatılır ve borunun içerisine belli bir basınçta su verilir. Eğer bu basınç sabit kalıyorsa, sızdırma olmadığı anlaşılır. Basınçta düşme yaşanıyorsa da kaçak tespit edilir ve çözüm yolları aranır.
 4. Sızdırmanın olduğu alana kanal kameraları verilen, uzun boru ve ucunda kamera olan bir alet yerleştirilir. Kamera ile hem sızdırmanın olduğu yer bulunur hem de farklı bir tıkanıklık vs. sorunu varsa kamera sayesinde tespit edilir.
 5. Her ne kadar kameralar ile bakılsa da özellikle pis su giderinde küçük delikler ve kaçakların bulunması zor olabilmektedir.
 6. Kaçak, delik ya da suyu geriye verme gibi sorunlardan herhangi birisi tespit edildikten sonra arızalı boru yenisiyle değiştirilir.
 7. Ayrıca bireylerin tercihine bağlı olarak da düzeltme sonrası tüm tesisata asitli bir temizleme suyu enjekte edilebilmektedir. Bu da ilerde tıkanıklık gibi sorunların yaşanmasının önüne geçer, boruları temizler.

Yukarıda yer alan adımlardan sonra kaçak sorunsuz şekilde tamir edilir ve tesisat vanası açılarak akış tekrar normal haline döner. Bir süre gider kontrolleri sağlandıktan sonra işlem tamamlanır.

Cihazla Pis Su Tesisatındaki Kaçağı Bulma

Cihazla Pis Su Tesisatındaki Kaçağı Bulma

Su kaçağı nerde oluşursa oluşsun kesin net bulma yöntemi cihaz kullanılarak yapılan tekniklerden geçer. Cihazsız yapılacak işlemlerde %50 oranında sonuç ancak alınabilir ve birazda işinizi şansa bırakmış olursunuz. Yoncu tesisat konutlarda ve ticari alanlardaki pis su gider su kaçağı bulma işlerinde mutlaka özel teknolojik cihazlardan faydalanmaktadır. Şimdiye kadar binlerce müşterimizi kusursuz hizmeti bu şekilde sağladık ve ara vermeden servis işlerimize devam ediyoruz.

Pis su tesisatlarında yapılan çalışmalarda teknolojiden faydalanılmıyorsa başınıza daha büyük dertlerin açılması olasıdır. Riskli bir alan olan pis su tesisatlarında yapılacak en ufak hatalar ciddi tadilat işlerine neden olabilir. Mutlaka hizmet alımı yaparken kırmadan dökmeden işçiliğe öncelik verilmelidir. Her su tesisatçısı pis su tesisatlarında hizmet veremez.

Pis Su Tesisatında Kaçak Bulma Fiyatları

Pis Su Tesisatında Kaçak Bulma Fiyatları

Yoncu tesisat firmamız su kaçağı bulma işlerinde müşterilerine en ekonomik çözümleri en garantili şekilde devam etmektedir. Ortalama servis ücret fiyatları 120₺ den başlamaktadır. Ancak sizlere net fiyatları verebilmemiz için sorunun tam olarak ne olduğunu bilmemiz gereklidir. Bunun dışında tespit haricinde onarım ve tamir işleri ayrıca fiyatlandırılmaktadır. Lütfen pis su tesisatı kaçak bulma güncel fiyatları ve tamir onarım ücretleri için bizleri arayarak detayalı bilgi alınız.

Daire İçinde Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir

Daire İçinde Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir? 3 Yöntem

Daire içerisinde su kaçakları çok can sıkıcı olmakla birlikte birçok sorunu da beraberinde getirir. Ancak gelişen teknoloji ve araçlar ile artık daire içerisinde su kaçağı kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Bu kaçakları sizler de tespit edebilirsiniz ancak sorunu çözmek ve kaçak olan yerdeki boruyu yenisiyle değiştirmek için mutlaka uzman bir firma ya da usta ile çalışmalısınız.

Yoncu tesisat firmamız her ne kadar yapıların tüm tesisat işlerinde sizlere çözümler sunuyor olsa da asıl uzmanlık alanı su kaçağı ve tıkanıklık çözümleri üzerinedir. Bir çok tesisat arızasını çevrenizden alacağınız desteklerle çözmek mümkünken su kaçağı ayrı bir uzmanlık gerektirir. Yoncu tesisat su kaçağı tespiti ekibine ulaşmak için 0538 293 26 16  numarayı aramanız yeterli olacaktır. Kısa bir bilgilendirme yapmanızla birlikte tesisatçı ekibimiz tam donanımlı aracımızla adresinize saat kaç olursa olsun gelir.

Evde Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Evde Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Evde su kaçağının nereden ve nasıl kaynaklandığını bulmak için öncelikle genel bir tesisat kontrolü yapmalısınız. Sizlerin evlerinizde basit bir şekilde yapacağı adımlar ise şu şekildedir;

 1. İlk olarak dairenizdeki tüm suyu vana aracılığıyla kesin ve sayaç üzerinde yazan metreküp rakamını not edin. 12-24 saat içerisinde eğer metreküp oranında artış var ise dairenizde kaçak olduğu kesin olarak kabul edilebilir.
 2. Sifon, lavabo ve klozet gibi gider borularının bulunduğu kısımları bir süre kullanmayın. Eğer bu süre sonucunda kaçak devam etmiyorsa, sorun temiz su borularında ya da kalorifer tesisatında olabilir. Tekrar kullanmaya başladığınızda kaçak durumu yaşıyorsanız o vakit giderlerinizi kontrol ettirebilirsiniz.
 3. Herhangi bir uzmana danışmadan evde su kaçağını tespit etmenin son yöntemi ise kalorifer-kombi basıncını analiz etmektir. Eğer kombi ya da kalorifer basınç oranında abartılı ya da beklenmedik bir düşme yaşıyorsanız, bir uzman aracılığıyla kalorifer tesisatını teste tabii tutun.

Tüm bu maddeler tahmini olarak sizlere evdeki kaçak durumunun nereden yaşandığı konusunda bilgi verebilir. Kesin sonuca ulaşmak için bu alandaki araç ve gereçlerle testler yapılması gerekir.

Profesyonel Cihazla Su Kaçağının Tespiti

Profesyonel Cihazla Su Kaçağının Tespiti

Daire İçinde Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir? sorusuna yukarıda gözlem ve kişisel müdahalelerle yapılacakları anlatmıştık. Aşağıda ise firmamız tarafından özel cihaz ve ekipmanlarla yapılacak daire içi su kaçağı bulma adımları anlattık. Su kaçağı günümüz teknolojisi sayesinde büyük bir yıkım olmaktan çıkmıştır. Sizde hizmet alımı yaparken özel ekipman ve teçhizatı bulunan profesyonel tesisatçılardan hizmet alımı yapınız.

Uzmanlar tarafından kaçağı bulmak için yapılan çalışmalar ise şu şekildedir;

 • Akustik Dinleme: İnsan sesiyle anlaşılamayan çok küçük kaçaklar, akustik dinleme aracıyla kolayca bulunabilir. Bu araç sayesinde borulara basınç verilmekte ve dinlenmektedir. Kaçak olan bölgedeki ses farklılıkları, direkt olarak tespitte önemlidir.
 • Kameralı Görüntüleme: Gelişen teknolojiyle birlikte kaçak tespitinde de kullanılan gider kamerası sayesinde borunun içerisindeki çatlak nokta tespit edilebilir.
 • Termal Kamera: Bazı zamanlarda kaçakların çok küçük bir çatlaktan olması halinde kamerayla görülmeyebilir. Normal kameranın yetersiz kaldığı noktalarda termal kamera teknolojisi kullanılır. Direkt parke ya da betonun üzerinden ısı haritası incelenir. Bu sayede su kaçakları net bir şekilde görülür.

Daire İçi Su Kaçağı Bulma Servisi

Eğer konu hakkında bilginiz yoksa lütfen müdahalede bulunmayınız. Destek alacağınız kişinin su kaçağı konsunda uzman olduğundan emin olunuz. Yapılacak en basit ve ufak hatalar dahi sizlere ciddi maliyetler getirebilecek sonuçları olabilir. Hem zamandan kazanmak hemde garantili işçilikle bu sorundan kurtulmak istiyorsanız hemen Yoncu tesisat firmamıza ulaşın. Yaşadığınız sorunu ciddi alır ve hemen harekete geçeriz. Bir çok bölgedeki hazır su kaçağı bulma ekiplerimize çoğu zaman bir kaç dakika içinde adresinizde oluruz.

Fayanslardan Su Sızıntısı Nasıl Önlenir

Fayanslardan Su Sızıntısı Nasıl Önlenir? 4 Tavsiye

Su kaçağı konusunda en riskli bölgelerden birisi banyo ve mutfak bölgeleridir. Tesisatının iyi yapılmaması, gider borularının kalitesiz olması, düşük kaliteli derz kullanılması gibi detaylar su kaçağına sebep olabilir. Ayrıca tüm bu şeyler iyi şekilde yapılsa bile banyoda yapılan temizlik şekli ve kullanılan temizlik malzemeleri de yıllar içerisinde kaçaklara sebep olabilir.

Banyo ve mutfak alanlarında su kaçakları çoğu zaman fark edilmez yada geç anlaşılır. Eğer zeminde fayans derz aralarında kararma belirtileri oluşuyorsa, fayans üzerinde yürürken çatırdama sesleri almaya başladıysanız gizli su kaçağı su sızıntısı sorunu ile karşı karşıya kaldığınız anlamı çıkabilir. Fayanslardan su sızıntısı önelemek için daire ve mekan sahiplerinin bireysel olarak yapabileceği pek bir işlem ve çözüm bulunmaz. Sorun profesyonel tesisatçı işlemleri çözülmesi önerilir. Yoncu tesisat bu alanda uzman firma olup yetkin teknisyenleri bu sorunu özel ekipmanları ile gidermektedir.

Fayanslardan Alt Kata Su Sızmasını Nasıl Engellerim

Fayanslardan Alt Kata Su Sızmasını Nasıl Engellerim?

Banyo içerisinde birçok tesisat boruları ve parçaları geçmektedir. Herhangi bir yerinde çatlak ya da sıkıntı olması durumunda su başta banyonuz olmak üzere alt kattaki komşunuzu da etkileyebilir. Genelde kaçak yaşayan konutlarda, sadece banyo sahibi değil komşuları da sıkıntı yaşamaktadır.

Fayanslardan Su Sızmasının Nedenleri ve Çözümü

Kullanıcı kaynaklı arıza olan fayans derz sızıntıları doğru kullanım ile sorun olmaktan çıkar. Bu durumu önemsemeyen kişiler ilerki süreçte fayans kaynaklı su sızıntı şikayetleri alması kaçınılmazdır.

Fayanslardan Su Sızmasının Nedenleri ve Çözümü

1 . Sızıntıya Neden Olan Fayanslar Değiştirilmelidir.

Tesisat yapımı sırasında eğer doğru terazi ile orantılı bir şekilde fayans döşeme işlemi yapılmadıysa belli bir süre sonra çatlaklar meydana gelebilir. Ayrıca banyoda sert bir şeyin zemine vs. düşmesi sonucu da fayans kırılabiliyor. Çatlak içerisine giren su kaçağa sebep olabilir. Bu sebeple banyodaki fayanslar mutlaka kontrol edilmeli, çatlak olan fayans kaldırılarak yenisiyle değiştirilmelidir. Mutfak zemininde kullanılan fayanslar banyo alanı kadar su ile temas etmez. Bu nedenle banyolarda daha fazla bu soruna önem verilmelidir.

2 . Banyo Zeminde Özel Kimyasal Kullanımına Dikkat Edin

Derz dolgu kimyasal ürünlerden etkilenebilen ve aşınabilen bir üründür. Banyoda kullanacağınız asitli ve derz zıttı temizlik ürünleri, dolguya zarar verebilir. Zamanla aşınan dolguların arasından su sızıntısı olur. Derz dolgular yenileri ile değiştirilmeli ve mutlaka banyoya özel üretilen temizlik ürünleri kullanılmalıdır. Özellikle tuz ruhu derz dolguyu en çok aşındıran bir temizlik malzemesidir.

Banyo fayans, seramik, mermer, granit temizlik işlerinizde kullanacağınız temizlik malzemesi seçimine mutlaka dikkat etmelisiniz. Yapılarınızda uzun yıllar sorunsuz kullanım ve uzun ömürlü deneyim için zararlı kimyasallardan uzak durun.

3 . Gider Arızası Su Kaçağına Sebep Olur

Giderleri kontrol edin. Eğer banyo giderinde ya da banyodan geçen tesisatta bir kırık ya da çatlak varsa suyun dışarı akmasına sebep olacaktır. Uzman bir firma tarafından gerekli kontrolleri yaptırarak sorunun merkezini bulun ve çözün.

Gidelerdeki kırık, çatlak, patlayan su borusu ve sızıntılar çoğu zaman çıplak gözle görülmez ve yakın bölgede oluşmaz. Bunun net anlaşılması ve müdahale edilmesi için özel ekipman ve teçhizat gereklidir. Firmamız Yoncu tesisat tüm gider tıkanıklık işlerinde özel cihazlardan faydalanmaktadır.

4 . Termal Kamera İle Tespit İsteyin

Su kaçağı ve tıkanıklık mutlaka önemsenmeli ve ciddiyetle ele alınmalıdır. Su sızıntısı ve kaçağı hem sizin konut tesisatınızda hem de binanın ana tesisatında olabilir. Hasar tespiti için termal kamera, gider kamerası ve akustik ses teknolojisini kullanan firmaları tercih edin.

Genellikle banyoda yaşanan kaçak problemleri gelişen teknolojik ürünler sayesinde kolayca tespit edilebilir ve çok fazla maliyete ya da inşaata gerek kalmadan çözülebilmektedir. Ancak sorunun büyük olması halinde firma tarafından fayansların kırılması gerekebilir. Eğer sorunun ana bina hattında olduğunu düşünüyorsanız; mutlaka site yöneticisi ile iletişime geçmelisiniz.