Su Kaçağını Sigorta Şirketleri Karşılıyor Mu?

Su Kaçağını Sigorta Şirketleri Karşılıyor Mu?

Su kaçağı sorunu ile mutlaka bugün olmasa da zaman içinde karşılaşmamız muhtemeldir. Bazıları bu konuda ne yazıkki fazlası ile tecrübelidir. Yanlış yapılaşma, hatalı tesisat döşeme işleri, yetersiz işçilikler ve kalitesiz malzeme kullanımları su kaçağına sizleri maruz bırakabilir. Eğer ilk defa su sızıntıları ve kaçakları ile karşı karşıya kaldıysanız ne yapacağızı bilemezsiniz. Eğer eviniz sigortalı ise su kaçağı kaynaklı arıza ve sorunlardaki zararın tanzimi hakkında merak etttiğiniz sorular olabilir.

Tuvaletlerdeki, banyolardaki ve lavabolardaki gider borularında meydana gelebilcek arıza ve sorunlar sebebi ile su sızıntıları ortaya çıkabilir. Bu sorunlar küçük su sızıntıları halinde olabileceği gibi geniş çaplı su baskınları şeklinde de olabilir. Bu tarz durumlar yaşandığı taktirde su kaçağı tespiti yapılması gerekir. Evinizi, dairenizi sigorta yaptırırken bir çok eklemeyi poliçe sahibi talep etmektedir. Kimi sigorta fimalarında su kaçağı ve daire tesisat arızaları dahil paketler sunarken kimi sigorta firmaları bu tür tesisat sorunları ve arızalarını poliçeye dahil etmemektedir.

Sigorta Su Kaçağı Zararını Karşılar mı?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sigorta yaptırırken kapsamlı ve tesisat sebebi oluşacak zararlar dahil edilmişse sigorta firması su kaçağı zararını karşılamaktadır. Yoncu tesisat olarak bir çok yapı sahibinin sigortalı işlerinde hizmet verdik. Sigortanın tesisat firmasının talep edeceği her tür belge ve döküman tarafımızdan teslim edilir. Bu gibi durumlarda tesisatçı ücret ödemeleride farklılık gösterir. Tesisatçı sorunu giderir ve ücretini tarafınızdan tanzim eder ve karşılığında sizlere yapmış olduğu hizmete daire döküman ve fatura verir. Bu belge ile sizlerde yapmış olduğunuz ödemenin tamamını sigorta firmanızdan geri alırsınız.

Bazı durumlarda daire sahibi hiç bir şekilde müdahil olmaz ücret alışverişi tamamen sigorta firması ile tesisat firması arasında gerçekleşir. Siz yine firmamızdan işlem detayları hakkında tüm bilgileri edinebilirsiniz.

Sigorta Su Kaçağı Zararını Karşılar mı?

Su Kaçaklarının Evlere ve Eşyalara Verebileceği Zararlar Nelerdir?

Su baskınları şeklinde olursa bu durum konutlara ve konutlardaki malzemelere zararlı olabilir. Konutların ve eşyaların minimum seviyelerde hasar görmeleri için su basınca hemen su vanasını kapatmak gereklidir. Sonrasında ise eşyaları suyun basmadığı alanlara taşımak gereklidir. Sıradaki adımsa evdeki suyu dışarı taşımaktır. Bu adımları hızlıca yapmak önemlidir. Aksi takdirde duvarların boyaları sökülebilir, parkeler kabarabilir, eşyalar ıslak olabilir. Bu olaylar da insanlara, maddi ve manevi olarak zarar verebilir.

Evler su baskınına uğradığı zaman parkeler ve ahşap olan malzemeler kabarabilirler. Bu sebeple konutlardaki parkelerin sökülüp tekrardan yapılması gerekir. Bu gayet  masrafa neden olan bir olaydır. Su kaçağı artmadan su kaçağı bulma için yardım almanız yaşanacak sorunların baştan çözülmesini sağlar.

Özellikle de kirli suların taştığı zamanlar halıların yıkamacıya gönderilmeleri gerekir. Ayriyeten boyaları sökülen duvarlara badana yapılması gerekebilir. Eğer suyun bastığı kat ilk katsa taşmış su binanın temelinde sarsılmaya neden olabilir. Bu sebeple binanın zemininin de yapılması gerekir. Bu da pahalı olan bir iştir. Konutun su basan alanlarının da temizlenmesi ve malzemelerin kurutma işlemine tabi gerekir.

Sigorta Şirketi Su Kaçağı Ödemesini Kime Yapıyor?

Her sigorta şirketinin işleyiş biçimi ve ödeme politikaları farklı olabilir. Kimi sigorta şirketi bazı su kaçağı ve tesisat firmaları ile anlaşmalı da olabilmektedir. Bu gibi durumlarda sorunun ilk aşamasından son ana kadar kontrol ve ödeme işlemleri sigorta şirketi tarafından yönetilmektedir. Ancak yinede bir çok sigorta şirketi tamamen zarar tespitini firmadan alır ve ödemeyi sizin hesabınıza yapar. Çünkü tesisat firmalarına sigorta şirketleri çok geç ödeme yaptığından dolayı tesisat firmaları bu tür hizmet işlerinde destek vermemektedir.

Su Kaçakları Doğal Afetlerin İçerisinde Yer Alırlar Mı?

Doğal afetlerden bahsedince sel, deprem gibi olaylar aklımıza gelir. Doğal afetler kişilere, konutlara, malzemelere hasar verir. Bu sebeple de doğal afetin sebep olduğu maddi zararları karşılanması için sigorta yapılır. Bu sigortalar, doğal afetler sonucunda çıkan maddi zararları karşılar.

Sel ve benzeri doğal afetler için yapılmış olan sigortalar, sadece dere ve denizlere yakın konumda olan alanlarda sel afeti oluştuğu zamanlarda ortaya çıkan maddi zararları karşılayabilir. Buradan anlayacağımız ise  doğal afetler için yapılmış olan sigortalar, konut ve iş yerlerinde oluşan su kaçağı masraflarını karşılamada yardımcı olmazlar. Firmamızdan konu ile ilgili hizmet alabilirsiniz.

Su Kaçağını Sigorta Şirketleri Karşılıyor Mu? hakkında tüm merak ettiklerini için istediğiniz zaman bizleri arayarak da bilgi alabilirsiniz.


Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.