Üst kattan su akıyor ne yapmalıyım

Üst kattan su akıyor ne yapmalıyım

5/5 - (58 votes)

Oturduğunuz daire ve kata üst kattan su akıyorsa hemen üst dairedeki komşunuz bilgilendirmeli açık olan musluk ve su vanası kapatılmalıdır. Bu tür sorunlar genelde bir çok kişinin başına gelen su kaçağı ve sızıntısı problemleridir. Her ne kadar böyle bir durumda üst kat komşunuz sorunun kendinde olduğunu kabul edip tamir ettirecek olsa da kimi zaman böyle durumlarda anlaşmazlık yaşanmaktadır.

Dairenize üst kattan su geliyorsa bunun tamir ve onarımının üst kattaki daire sahibi tarafından yapılması ve üstlenilmesi gerekmektedir. Ancak öncelikle arıza testi yaptırılmalı sorunun apartman genel tesisatı mı? yoksa üst komşu daire tesisatından mı olduğuna kesin karar verilmelidir.

Üst Kattan Su Akıyorsa Kim Tamir Ettirmelidir

Üst Kattan Su Akıyorsa Kim Tamir Ettirmelidir?

Başka bir dairedeki su tesisat sorunlardan dolayı size ait daire zarar görüyorsa bunun tamir onarımı ve zararların karşılanması sorunun başladığı daire sahibine aittir. Üst katta su kaçağı için komşunuz tesisatçı çağırdığında sizin dairenizdeki onarımı da yaptırmalıdır.

Siz de kendi dairenizdeki sorunu kendiniz gidebilir ve elinizdeki faturayı üst daireye iletebilirsiniz. Sigortalı konutlarda beyan için mutlaka tesisat tamir onarım belgesi ve fatura alınmalıdır.

Bu tür tesisat kaynaklı sorunlarda Türkiye mahkemelerinin zarar göre daire lehine vermiş olduğu bir çok karar bulunmaktadır. Öncelikle anlaşma yoluna gitmeli, ricacı olmalı ancak hiç bir şekilde zararınız tanzim edilmiyorsa mahkeme yolunda gitmelisiniz.

Üst Kattan Neden Su Akar?

Üst Kattan Neden Su Akar?

Su kaçakları ve sızıntıları bir çok sebepten kaynaklı oluşabilir. Yoncu tesisat firmamız bu tür sorunlarla yılda onlarca yüzlerce kez karşılaşmaktadır. Sizin başınıza böyle bir durum geldiğinde ilk yapmanız acilen üst katın su vanasının kapatılması olacaktır. Sonrasında komşunuza su kaçağı uzmanı çağırması ve tesisatının tamir ettirmesi söylenmelidir.

  • Bina tesisatı eski ise tesisat yapıları ve boruları eskimiş ve yıpranmıştır. Ufak bir basınca dahi dayanamayan su borularında çatlaklar oluşup sızıntıya neden olabilir.
  • Üst katta yapılan bir tadilat işleminde hasar alan su borularından sızmalar yaşanabilir.
  • Üst katta oturan komşunuz banyo mutfak gibi ıslak zemin alanlarında kimyasal temizleyiciler kullanıyorsa zamanlar fayans derz araları ve dolgular zarar görür ve su sızıntılarına neden olabilir.
  • Üst dairede oturan komşunuz lavabo ve klozet gibi tıkanıklarda çok fazla kimyasal açıcı kullanıyorsa buda zamanla tesisat borularına zarar verir su kaçağına sebebiyet verebilir.

Daireniz üst kattaki tesisattan kaynaklı zarar gördüğünde öncelikle varsa apartman yöntemi bilgilendirmelidir. Sonrasında komşunuzda rica edip onarımın yapılması sağlanmalıdır. Eğer sizin dairenizde hasar ve sorun büyükse size ait dairenin de onarımının üst kat tarafından yapılması gerekmektedir.

Üst Kattan Su Akıyor Nereye Şikayet Başvurusu Yapılır?

Üst kattan kaynaklı su tesisat arızaları ve su kaçaklarında size yansıyan zararlar varsa öncelikle yapılması gereken daire sahibi bilgilendirmeli ve tamiratın hem kendi dairede hemde sizin dairenizde yapılacak şekilde masrafları üstlenmesidir.

Bir çok daire sahibi bu gibi durumlarda bölge zabıta ekiplerine durumu bildirmekte ve yardım istemektedir. Ancak bu konu ve şikayet ilçe zabıta ekiplerinin denetleme ve kontrol alanına girmektedir. Belediye içinde de bu sorun için sizlere çözüm sağlayacak bir birim bulunmamaktadır.

Üst Kattan Su Akıyorsa İhtarname Gönderin

Diyelimli başınıza böyle bir sorun geldi ve fark ettiğiniz anda üst kat komşunuzu uyardınız ve bilgilendirdiğiniz ancak komşunuz sorunu gidermekten imtina ediyor. Bu durumda hiç vakit kaybetmeden notere gitmeli ve ihtar çekmelisiniz.

Noter üzerinden çekilecek ihtarla belki daha sonra oluşacak tüm ciddi sorunlar için resmiyet kazandırmış olursunuz. Noter tarafından gönderilecek ihtarname komşunuza ulaştıktan sonra da tamir ve onarım yaptırılmıyorsa geriye son seçenek olan mahkemeye başvurup dava açmak kalıyor.

Sulh Hukuk mahkemeleri üzerinden hemen dava açabilir tamir ve onarım ile birlikte zararlarınızın da karşılanmasını isteyebilirsiniz. Komşunuz tamiri yaptırmadıysa siz kendiniz tesisat firmamıza 0538 293 26 16 bu numaradan ulaşarak yaptırabilir ve belgeleri ile birlikte mahkemeye başvurup masrafları komşunuzdan geri talep edebilirsiniz.

Üst kattan su akıyor ne yapmalıyım? sorusuna detaylı bir şekilde yanıt vermeye çalıştık. Bu sorunlar sürekli yinelenen şikayetler olmasa da yıllar içinde karşılamanız olasıdır. Herşeyden önce komşunuzla anlaşmalı ve sorunu hemen gidermelisiniz. Sonraki süreçlerde dava ve mahkeme yolu tercih edilmelidir. Kısa bir araştırma yaptığınızda üst kattan kaynaklı tesisat ve su kaçağı sorunlarında mahkemelerin alt katta oturan daire lehine kararlarını göreceksiniz.


Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir